Přeskočit na obsah

Nejhorší týden mého života a proč jsem za něj vděčná

Ležím v nemocniční posteli a brečím. Doktor mi před chvíli řekl, že nesmím vstávat z postele, nemůžu si dojít ani na záchod, jinak umřu. Já nechci umřít!!! Je mi přece teprve 36 let.

Smrtelně nebezpečná komplikace operace kolene

Všechno se seběhlo tak strašně rychle. Ještě před pár dny jsem byla úplně zdravý člověk, jen mě bolelo koleno, tak jsem se objednala na operaci. Šlo o poměrně banální zákrok, do nemocnice jsem došla po svých. Na tu operaci jsem ani nutně nemusela, jen jsem chtěla mít koleno úplně v pořádku, abych mohla dál plnohodnotně sportovat. Tělo mi tenkrát sice dávalo signály, ať na tu operaci nechodím, ale já jsem ho neposlechla.

Po operaci jsem do nohy dostala trombózu. Při trombóze vznikne krevní sraženina, která ucpe hlavní žílu v noze a noha kvůli tomu hodně oteče. Nejhorší na tom ale je, že sraženina se může z žíly v noze utrhnout a dostat se do plic, čímž vznikne plicní embolie a na tu se celkem snadno může umřít.

To jsem všechno věděla, ale když mě v nemocnici uložili do postele, pořád jsem si nepřipouštěla, že to je tak vážné. Noha sice bolela, ale myslela jsem si, že se o berlích na WC dobelhám. Sestry mi to ale zakázaly. Rozhodla jsem se to ještě probrat s doktorem, který přišel na večerní vizitu, čůrat do bažanta se mi prostě nechtělo.

Na ten rozhovor s doktorem nikdy nezapomenu:

Já: „Pane doktore, a to opravdu nemůžu ani na záchod?“
Doktor: „Ne, je to pro Vás nebezpečné.“
Já: „Ono by se mi to mohlo utrhnout, že?“
Doktor: „Ano, ale to není to nejhorší.“
Já: „A co tedy?“
Doktor: „No Vy přitom umřete…“

Všechno dobře dopadlo, nasadili mi léky na ředění krve a po pár dnech prohlásili, že jsem mimo nebezpečí a pustili mě domů. Ale za těch pár dní jsem si prošla vnitřním peklem. Tak blízko smrti jsem nikdy v životě nebyla. Bála jsem se, nechtěla jsem umřít.

Tenkrát jsem cítila obrovskou nespravedlnost a říkala jsem si: „Proč já?“ Proč se koleno po operaci nemohlo normálně zahojit a nemohla jsem žít a sportovat v klidu dál? Prožila jsem si nejhorší týden svého života a i následných několik týdnů a měsíců nebylo díky této komplikaci pro mě vůbec jednoduchých.

Všechno zlé je k něčemu dobré

Možná si řeknete, že to je jen klišé, ale já věřím tomu, že Vesmír to s námi myslí dobře, a proto nám předkládá do života nepříjemné situace, ze kterých se máme něco naučit, abychom potom měli lepší život. A někdy nám také Vesmír předloží těžkou situaci proto, aby nás ochránil před něčím ještě horším. A to byl můj případ.

Po prodělané trombóze jsem si došla na krevní testy a zjistila, že nemám k trombóze žádné genetické predispozice. Považovala jsem to tedy za nešťastnou náhodu nebo možná i nešikovnost doktora při operaci. Že to tak nebylo, jsem zjistila až o několik let později.

Pak jsem otěhotněla a znovu jsem řešila riziko trombózy

Když jsem o pár let později otěhotněla, z důvodu dříve prodělané trombózy jsem docházela pravidelně k cévní doktorce, protože v těhotenství se riziko trombózy mnohonásobně zvyšuje. Ženám s predispozicí k trombóze se doporučuje preventivně si píchat injekce na ředění krve. Ty se píchají do těhotného bříška, což se mi vůbec nezamlouvalo. Navíc jsem měla obavy z velkého krvácení při porodu, kdybych v sobě měla naředěnou krev. Injekcím jsem se tedy chtěla pokud možno vyhnout, žádné predispozice přece nemám.

Doktorka mi na začátku těhotenství udělala krevní testy, hodnoty byly dobré, takže jsme se dohodly, že si injekce zatím píchat nemusím, ale minimálně dva měsíce před porodem je to potřeba znovu zkontrolovat. Celé těhotenství jsem si poctivě každý den sprchovala nohy ledovou vodou, cvičila cviky na prokrvení a nohy mi překvapivě vůbec neotékaly. Říkala jsem si, že to tedy zvládnu bez injekcí.

Můžu dostat trombózu placenty? To ne!

Dva měsíce před porodem jsem šla poslušně na krev znovu a doktorka mi tenkrát ještě ten den odpoledne volala, že mi posílá recept na injekce na telefon a ať si je hned seženu a ještě večer si jednu píchnu. Ještě jsem se snažila smlouvat, ale doktorka byla nekompromisní, prý mám hodnoty hodně vysoké a mohla bych dostat třeba i trombózu placenty. To jsem do té doby netušila, že vůbec existuje, ale vyděsilo mě to dostatečně.

První moje reakce, když jsem se dozvěděla, že si musím píchat injekce na ředění krve, byla opět ublížená: „Proč zrovna já?“ Jakoby nestačilo, že budu rodit téměř ve 40 letech, ještě si budu před porodem ředit krev. Moc jsem si přála přirozený porod bez medikace a jakýchkoliv vnějších zásahů doktorů a měla jsem strach, že to s injekcemi bude hodně těžké. Byla jsem na pokraji deprese.

Teprve po pár dnech mi došlo, jaké mám štěstí

Kdybych tenkrát před lety neprodělala trombózu po operaci kolene, během těhotenství bych k žádné cévní doktorce nechodila a nikdo by mě na krev kvůli trombóze neposlal. Vždyť já neměla žádné problémy, ani ty oteklé nohy! Nikdy by se tedy nezjistilo, že mám tak špatné hodnoty, které mě a moje miminko přímo ohrožují na životě a žádné injekce, které by toto riziko snížily, bych nedostala.

Děkuju, Vesmíre!

A proto děkuju, Vesmíre, za tu trombózu před lety, děkuju ti, že jsi ochránil mě i moje miminko! Děkuju, děkuju, děkuju!

Od té doby jsem za svou trombózu vděčná a nevadí mi, že mi tenkrát připravila krušné chvíle a také značně zkomplikovala rekonvalescenci kolene. Život můj a mého miminka mi za to stojí.

A od té doby si nestěžuju, když mě potká něco zlého. Nikdy totiž nemůžu vědět, jaký to má hlubší smysl. Někdy se smysl dozvím později, někdy vůbec. Věřím ale, že všechno se mi děje pro moje dobro. Děkuju.

 


Autor: Lenka Burkertová

Inspiruji ženy svým životním příběhem, jak jsem si našla skvělého partnera a jak jsem i přes vyšší věk přirozeně otěhotněla. To, co jsem se na své cestě naučila, předávám dál. Pomáhám ostatním ženám na jejich cestě k tomu, aby byly skutečně samy sebou a zlepšily tak svůj život. Zaměřuju se zejména na oblast sebelásky a partnerských vztahů.

Jsem průvodkyní žen, koučkou NLP (s mezinárodní certifikací NLP Practitioner) a facilitátorkou metody PSYCH-K® (změna podvědomých přesvědčení).

Jsem autorkou videa ZDARMA Nejlepší sebeláskové cvičení, které znám, a online kurzu Buď magnetem na správné muže.

V Praze vedu ženské kruhy se zaměřením na sebelásku a partnerské vztahy.

Můj příběh si přečtěte tady.

Přidejte se do naší ženské komunity – facebookové skupiny Za lepším životem, je to ZDARMA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *