Chci vám nabídnout tak trochu jiný pohled na nemoc, než jaký nabízí naše západní společnost. Osobní rozvoj mě totiž naučil dívat se na nemoc úplně jinak. Zároveň vám chci dát několik tipů, které vám pomohou se co nejdříve uzdravit.
Tenhle článek píšu, když jsem nemocná. Vůbec se mi to nehodí. Potřebovala bych dělat spoustu jiných věcí než ležet. A venku je zrovna tak krásně. Znáte to? Tohle jsou přesně myšlenky a pocity, které jsem zažívala při nemoci dřív hodně intenzivně. A k tomu se ještě často přidávalo naštvání. Proč zrovna já musím být teď nemocná? Já už chci být zdravá a dělat všechno jako dřív!
Bývalo se mnou k nevydržení. K nemoci jsem měla odpor. Bylo to něco, co jsem vnímala jako omezení, které mě obtěžovalo.
Nemoc jako informace
Dnes se ale dívám na nemoc úplně jinak. Vnímám ji jako informaci, kterou mi přináší moje tělo. Věřím totiž tomu, že každá nemoc nebo jakýkoliv zdravotní problém má svou psychosomatickou příčinu.
Můžeme si to představit jako toto rčení: „Tak dlouho se chodí s džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“ Jak to myslím? V životě se nějak chováme. K ostatním, ale hlavně sami k sobě. A naše tělo to všechno vnímá. V našem těle se všechno ukládá. To, jak jíme, jak spíme, jak odpočíváme, jak se stresujeme, jak na sebe zapomínáme nebo jak přetěžujeme nějakou naši část těla.
Naše tělo je dokonalý nástroj. Dostali jsme ho od přírody a ono nám slouží. Funguje samo bez toho, abychom se o to museli snažit. Tělo si zaslouží, abychom se k němu chovali hezky. Jenže to my často neděláme. Když se nechováme k tělu optimálně, začne nám dávat jemné signály, kde bychom mohli svoje chování zlepšit. Třeba tím, že jsme unavené. Nebo nás trošku něco zabolí.
Tělo nám dává signály
Pokud tyto jemné signály nevnímáme, nebo se rozhodneme je přehlížet nebo potlačit, dříve nebo později se to projeví nemocí nebo úrazem. Tělo prostě řekne „dost“. „Teď už si potřebuju odpočinout“. A onemocníme. Nebo se nám stane úraz.
Nemoc je vždycky informace, že potřebujeme zpomalit nebo zastavit. Tělo si potřebuje odpočinout. A dost často nám to přináší i další informace. Jak se tedy co nejdříve uzdravit?
Tady na tom místě musím zdůraznit, že nejsem lékařka, takže můj článek rozhodně nenahrazuje žádnou lékařskou péči. Zároveň článek vyjadřuje pouze můj názor a každý, kdo se rozhodne poslechnout něčí rady, je zodpovědný sám za sebe a za všechna svá rozhodnutí.
Dnešní společnost nás učí, že když jsme nemocní, jdeme k doktorovi, ten nám napíše léky, my je bereme a uzdravíme se. Pokud se jedná o běžnou virózu nebo angínu, tak to většinou funguje. Když se jedná o složitější zdravotní problémy, tradiční medicína často selhává. Proč?
Odevzdáváme zodpovědnost za svůj život
Protože jsme se naučili odevzdávat zodpovědnost za svůj život do rukou lékařů. Jdeme k doktorovi a čekáme, „co s námi udělá“. Čekáme, že nám napíše prášky, my je budeme brát a problém se vyřeší.
Ve skutečnosti je to ale náš život a naše tělo, které nám dává svými zdravotními problémy informaci o tom, že v našem životě něco nefunguje, že bychom mohli žít lépe. Pokud si vezmeme léky, které řeší pouze symptomy, ale ne příčinu, možná se nám krátkodobě uleví, ale problém se nevyřeší.
Proč myslíte, že některým lidem se nachlazení pravidelně vráží na průdušky, zatímco jiné bolí hlava? Proč někdo má problémy s koleny a jiný se žlučníkem? Já věřím, že toto není náhoda a má to svou psychosomatickou příčinu.
Jak se tedy uzdravit?
Konečně se dostávám k tipům, jak se co nejdřív uzdravit 🙂
1. Odhalit pravou příčinu nemoci
Toto je klíč. Řekli jsme si, že tělo nám dává informaci, že něco v našem životě nefunguje dobře. Že můžeme žít lepší život. Když mám tedy nějaký zdravotní problém, jako první se ptám, jakou informaci mi tento zdravotní problém přináší.
Možná si potřebuju jenom odpočinout, možná si srovnat myšlenky. Ale pokud se zdravotní problém týká nějaké konkrétní části těla, je dobré začít pátrat po dalších příčinách. Lidová rčení nelžou, ne nadarmo se říká např. „Mám toho plné zuby.“ nebo „Leží mi to v žaludku.“. A zejména pokud se zdravotní problém vleče a nedaří se ho vyléčit.
Někdy se nám totiž tělo prostřednictvím našeho zdravotního problému snaží doručit nějaký vzkaz. Může to být informace, která s naším tělem zdánlivě nesouvisí. Pokud chcete znát tento vzkaz, objednejte se na sezení PSYCH-K®. Tato metoda totiž obsahuje techniku, která se umí na tyto vzkazy ptát vašeho vyššího já a díky tomu vám nejen může pomoci zdravotní problém vyřešit, ale zároveň i zlepšit život v oblasti, na kterou vás vaše tělo prostřednictvím tohoto vzkazu upozornilo.
2. Začít se chovat jinak – v souladu s tím, co jsem zjistila
Pokud se mi podaří najít příčinu svého zdravotního problému, je logicky potřeba začít se chovat jinak. Následovat to, na co jsem přišla. Ono to samozřejmě není jednoduché najednou změnit svoje zažité chování. Ale jedině to nám zajistí, že se zdravotní problém vyřeší trvale a nebude se vracet.
No a pak tu mám několik podpůrných tipů, které nám pomohou nemocí projít co nejrychleji:
3. Posílit imunitu
Pokud nás napadne nějaký virus, je dobré pomoci tělu, aby se s ním co nejdříve vypořádalo. Dát tělu sílu. To uděláme tak, že budeme posilovat svou imunitu. Dodáme tedy tělu vitamíny. Základ je vitamín C, ale určitě je fajn dodat i vitamín D, kterého má většina lidí v našem mírném pásu nedostatek, případně další vitamíny.
4. Podpořit to stravou
Když tělo bojuje s nemocí, má s tím dost práce a my bychom se tedy měli snažit mu nepřidělávat ještě další práci navíc, např. s trávením. Rozhodně bych tedy nejedla žádná těžce stravitelná jídla a nepřeháněla to s cukrem. Naopak lehčí strava tělu v ozdravném procesu pomůže.
5. Udělat si dobře
Říká se „Veselá mysl, půl zdraví“ a je to pravda. Takže hlavně nepropadejte trudomyslnosti. Když už vám není dobře, zamyslete se, jak si můžete svou rekonvalescenci zpříjemnit. Přečtěte si knížku, pusťte si film, zavolejte kamarádce. Dopřejte si něco dobrého, udělejte si na marodění hezké prostředí. A nechte se obskakovat, zasloužíte si to 🙂
Pokud se vám článek líbil a chcete získat další tipy, jak žít lepší život, přidejte se do naší ženské facebookové skupiny Za lepším životem. Ve skupině vás čekají pravidelná živá vysílání na témata, o která si řeknete, tipy na lepší život z oblasti sebelásky, partnerských vztahů, energie, zdraví apod. a mnoho dalšího.
Autor: Lenka Burkertová
Inspiruji ženy svým životním příběhem, jak jsem si našla skvělého partnera a jak jsem i přes vyšší věk přirozeně otěhotněla. To, co jsem se na své cestě naučila, předávám dál. Pomáhám ostatním ženám na jejich cestě k tomu, aby byly skutečně samy sebou a zlepšily tak svůj život. Zaměřuju se zejména na oblast sebelásky a partnerských vztahů.
Jsem průvodkyní žen, koučkou NLP (s mezinárodní certifikací NLP Practitioner) a Master facilitátorkou metody PSYCH-K® (změna podvědomých přesvědčení).
Jsem autorkou videa ZDARMA Nejlepší sebeláskové cvičení, které znám, a online kurzu Buď magnetem na správné muže.
V Praze vedu ženské kruhy zaměřené na sebelásku a partnerské vztahy.
Přidejte se do naší ženské komunity – facebookové skupiny Za lepším životem, je to ZDARMA.